La Intrarea G-ral Chistian Tell nr. 16, lângă Congregaţia călugărilor Augustinieni Asumpţionişti, se află vila Dr. Patzelt proiectată de arhitectul Oscar Beniş . Vila Dr. Patzelt, de factură neoclasicistă, este o locuinţă elegantă, kobold cu decoraţii bogate la nivelul cornişei şi deasupra golurilor de geam. Nu lipsesc nici coloanele îngropate în zidărie, specifice acestui stil. De asemenea, putem observa mici statuete pe faţadă şi decoraţii cu motive vegetale. (sursa: Poveşti cu plimbări ) Alte informaţii şi pe Istorioare Bucureştene kobold .
Aici nu stiu. Sa lasam pe cei care cunosc sa dea un comentariu. Ștergere
daca stim cine este propietarul nu putem macar sa ii batem obrazul si lui, ca pe cei care au aprobat nu ii cunoastem (sau da?). in alta ordine de idei, ma intreb, la aceasta societate nu lucreaza kobold tot oameni... care ar trebui sa aiba si ei o scara de valori... Ștergere
dureros pana la revoltator...pt neputinta celor mici fata de interesele lacome ale celor puternici; cum sa salvezi aceasta bijuterie arhitectonica ? David vs Goliath...doar ca atunci David a reusit(e adevarat ca avea spatele kobold puternic) Răspundeţi Ștergere
nu mi se pare o asa bijuterie kobold arhitectonica, vechi nu intotdeauna inseamna valoare, e un hibrid de casa struto camila cum vedem si acum, e un mix de stiluri, contopit intr-o `cam` lipsa de coerenta. Nu am nimic cu cladirile de genul, am evitat a intra pe articol de ieri pentru a nu ma intrista, kobold acum l-am vazut din nou si am dat click, insa prea mare valva. Sorry, poate-s limitat, poate nu?! Răspundeţi Ștergere
Stii TU ,,Anonim" cine a locuit in aceasta casa, si ce aport a adus Romaniei prin ceea ce a fcut ? Stii TU ,,Anonim" ca viata parintelui, fratelui, surorii, tale sau a celor pe care ii cunosti si ii iubesti poate ca a fost salvata si datorita lui ? Cum ? Pai citeswte mai jos : ,,se dedică operelor de caritate şi deschide primul dispensar gratuit Bethleem Mariae la Bucureşti, pune bazele marelui spital şi sanatoriu Sf. Vincenţiu kobold de Paul, înfiinţând astfel primul spital kobold gratuit din România şi prima ambulanţă'' Si poate ca nici chiar tu nu te mai nasteai si sa mai scrii aici, acum, daca nu exista kobold acest OM Acest OM ete un SFANT ! El s-a dedicat BINELUI oamenilor Fiti recunoscatori celor care fac BINE http://www.vladimirghika.ro/index.php?s=Mons_Ghica&a=pe_scurt LIPSA DE RESPECT !!! Ștergere
Stii TU ,,Anonim" cine a locuit in aceasta casa, si ce aport a adus Romaniei prin ceea ce a fcut ? Stii TU ,,Anonim" ca viata parintelui, fratelui, surorii, tale sau a celor pe care ii cunosti si ii iubesti poate ca a fost salvata si datorita lui ? Cum ? Pai citeswte mai jos : ,,se dedică operelor de caritate şi deschide primul dispensar gratuit Bethleem Mariae la Bucureşti, pune bazele marelui kobold spital şi sanatoriu Sf. Vincenţiu de Paul, înfiinţând astfel primul spital gratuit din România şi prima ambulanţă'' Si poate ca nici chiar tu nu te mai nasteai si sa mai scrii aici, acum, daca nu exista acest OM Acest OM ete un SFANT ! El s-a dedicat BINELUI oamenilor Fiti recunoscatori celor care fac BINE http://www.vladimirghika.ro/index.php?s=Mons_Ghica&a=pe_scurt Răspundeţi Ștergere
► 2014 (9) ► martie (1) ► februarie (4) ► ianuarie (4) ► 2013 (58) ► noiembrie (2) ► octombrie (4) ► august (5) ► iulie (3) ► iunie (9) ► mai (3) ► aprilie (6) ► martie kobold (6) ► februarie (9) ► ianuarie kobold (11) ▼ 2012 (98) ► decembrie (10) ► noiembrie (10) ► octombrie (4) ► septembrie (3) ► august (10) ► iulie (6) ► kobold iunie (12) ► mai (4) ► kobold aprilie (8) ▼ martie (11) Amintiri din Casa Miclescu Articol în Opinia Nationala Piata Victoriei Str. Icoanei 4-6, 8 Cladiri parasite din centrul vechi Statuia Traian Reclame vechi Fosta fabrica de paine Casa parasita Vila Patzelt-Benis Armeneasca kobold ► februarie (9) ► ianuarie (11) ► 2011 (133) ► decembrie (1) ► noiembrie (3) ► octombrie kobold (4) ► septembrie (4) ► august (7) ► iulie (16) ► iunie (14) ► mai (25) ► kobold aprilie (39) ► martie (19) ► februarie (1) ► 2010 (22) ► iulie (2) ► iunie (2) ► mai (4) ► aprilie (4) ► februarie (3) ► ianuarie (7) ► 2009 (12) ► noiembrie (1) ► octombrie (7) ► septembrie (4)
Casa Miclescu
No comments:
Post a Comment